Den nye islandske regjeringen er spesiell for mange ting. Kanskje det mest originale er at den er dannet ved solverv, når solen snur og begynner sin ferd opp på den nordlige himmelen.
Den nye statsministeren er en ung kvinne, den yngste statsministeren i landets historie (og den yngste av alle nåværende statsministere på jordkloden). Regjeringen består av 11 statsråder - 7 kvinner og 4 menn. Kun en av statsrådene har vært statsråd før, de 10 andre setter seg for første gang i førersete i et departement.
Lederne for de tre partiene som danner flertallet og dermed regjeringen er alle kvinner.
Den islandske presidenten er kvinne, biskopen over Island er kvinne og rikspolitimesteren er kvinne og det samme er statsadvokaten.
Når Alltinget samles forventes at en kvinne blir Alltingspresident.
Når de tre lederne hadde undertegnet regjeringserklæringen, reiste de seg og ga hverandre et klem - et trekvinnersklem. Det har man aldri sett mannlige partiledere gjøre før. Folk på gata sa at det betydde mer enn mange detaljer i en erklæring. 
“Vi er her for hele folket!”
De tre partilederne gjentok det som viktig beskjed at forhandlingene hadde vist en stor enighet. “Våre hjerter slo i takt”!
Det ble også sagt at ved valg av statsråder ble det fokus på faglig kompetanse mer enn lang politisk tjeneste. Det viser også at kun ett av statsrådene har sittet i regjering før, og flere av statsrådene er nyvalgte representanter i Alltinget. På Island er det vanlig at representanter i Alltinget som blir statsråder fortsetter å sitte som representanter. I noen tilfeller har statsråder vært utenfra og i dagens nye regjering ikke valgt som Alltingsmann, men kommer fra fagmiljøet ved Universitetet.
På Island er det en sterk tradisjon at statsråder styrer sitt felt i motsetning til f.eks. Norge hvor regjeringen er mer et kollektiv og større samråd mellom departement. De nye statsrådene på Island uttrykker nå en vilje til at departementene skal samarbeide for å oppnå bedre resultater. Dette er nytt og noe som bidro sterkt til å felle den siste regjeringen.
Det er sikkert noen som synes undertegnet maler den nye regjeringen i lyse og optimistiske farger. Det er riktig og det er viktig å gi en ny regjering sjanse til å vise at det ikke bare er ord og fagre løfter. Den nye regjeringen er ikke en klar og tydelig regjering til høyre eller venstre. Den er ikke borgerlig og den er ikke sosialistisk. I dagens Islands er det ikke de store tiltakene som skal til for å skape bedre liv for mange. Det å flytte til kvoter og organisere fiskeriene vil være til stor nytte for mange små fiskevær langs kysten. Det å sette begrensninger i forhold til bruk av vanlige boliger til korttidsutleie (til turister) vil skape bedre vilkår for vanlige folk å skaffe seg bolig, som er en meget viktig sak for Reykjavikområdet. Mange små saker til fordel for folk flest vil skape en ny regjering fred og styrke til å gå løs på større saker.
Blant de store sakene er energi og kraftutbygging. Nesten 80 prosent av islandsk fornybar energi brukes av utenlandsk kraftkrevende storindustri (aluminium og ferrocilicium). Disse betaler mye lavere pris for energien enn f.eks. fiskeriindustrien, og fabrikkene betaler i bunn og grunn ingen skatt til Island. Utfordringen blir kanskje å hente energi ved å begrense lavprisenergien. Alternativet er å bygge flere kraftverk og dermed fortsette å gå løs på uberørt natur. En av de store sakene de kommende årene er om det islandske folket sier ja til regjeringen til å fortsette forhandlingene om EU-medlemskap. En slik folkeavstemning kommer muligens i 2017.
Det er store forventninger til den nye regjeringen og de tre kvinnene som nå skal ta i bruk alle husets råd. Det blir først en skikkelig rengjøring - det er mye støv i alle hjørner!
ny regjering
valg2024
politik
Visninger: 323