(Bildet er lånt fra Facebook siden til Kristrún Frostadóttir)
Det ser ut til at lederne i de tre partiene som gikk av med seieren i valget 30. november vil danne en ny regjering, og at det blir en romjulsregjering. Det er påfallende lite som lekker ut fra forhandlingene annet enn at arbeidet går bra og at alle tre går i samme retning. I islandske medier blir de tre kvinnene kalt «valkyrjer», som et tegn om at der går sterke og tydelige kvinner og uten noen som helst henvisning til den norrøne mytologien der Valkyrjene er forbundet med krig og død og den rollen å plukke opp falne krigere på slagmarken og levere halvparten til Odin i Valhall og halvparten til Frøya i Folkvang. 
Etter de siste årenes regjeringer med splid og uenigheter og krangler, forventer nå folk en regjering som står enhetlig på en sosial plattform mot den ødeleggende privatiseringen som har vært kjennetegnet de siste årene. Det er det mange forventer og det er det signalene fra forhandlingene tyder på.
Det er sannsynlig at lederen for den sosialdemokratiske Samfylkingin, Kristrún Frostadóttir, blir en ny statsminister. Om lederen for det liberale partiet Viðreisn, det nest største partiet, Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir, blir utenriksminister er også sannsynlig og at lederen for Folkets parti, Inga Sæland, vil bli statsråd for saker som gjelder det sosiale, bolig og arbeidsmarked.
Det meldes at arbeidet med å skrive regjeringserklæringen og detaljer i den nye regjeringens plattform går bra. Det er ikke lenge siden presidenten ga ansvaret for å danne regjering til Kristrún Frostadóttir, og det regnes med at „valkyrjene“ tar seg noen dagers juleferie før de proklamerer en ny regjering like før året er omme.
ny regjering
valg2024
politik
Visninger: 285